Artykuły
IX Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” określiło główne kierunki działań na kolejną kadencję
W dniach 6–7 lutego 2016 r. w Domu Polonii w Pułtusku odbyło się IX Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W czasie zebrania przyjęto zmiany w Statusie oraz wiele uchwał określających główne kierunki działań Stowarzyszenia na kolejną kadencję.
Między innymi przyjąto ważną dla Polonii uchwałę "o współpracy z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych” oraz „Uchwałę ogłoszenia Św. Jana Pawła II patronem Polonii i Polaków poza granicami kraju”.
Europejskie Forum Mediów Polonijnych w Sztokholmie z udziałem Wiceministra Jana Dziedziczaka
Media polonijne, zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie Europy, spełniają ważną rolę. Są one ściśle związane ze wszystkimi priorytetami polityki polonijnej władz polskich, ponieważ promują język, służą integracji środowisk polonijnych i przybliżają je do kraju. Już od 2012 roku szereg gremiów polonijnych wskazywało na potrzebę bliższej współpracy mediów polonijnych na terenie całej Europy, a nie tylko na Wschodzie. Dlatego też Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, podjęło wyzwanie i po raz kolejny było głównym organizatorem ważnej dla Polonii konferencji, pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W dniach 27-29 listopada odbyło się w Sztokholmie „Europejskie Forum Mediów Polonijnych”, w którym uczestniczyło blisko 50 przedstawicieli redakcji polonijnych czasopism, portali, rozgłośni radiowych i telewizyjnych z Białorusi, Czech, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec, Holandii, Austrii, Belgii i Szwecji. Forum współorganizowała Ambasada RP w Sztokholmie, reprezentowana przez Wiesława Tarkę, Ambasadora RP w Sztokholmie. Obrady Forum odbywały się na terenie Ambasady RP, która udzieliła gościny uczestnikom Forum.
Forum było okazją nie tylko do wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad największymi utrudnieniami w działalności mediów polonijnych, ale przede wszystkim do integracji i stworzenia nowej i szerokiej platformy współpracy.
„Europejskie Forum Mediów Polonijnych” w Sztokholmie było ważnym celem pierwszej wizyty zagranicznej Wiceministra Spraw Zagranicznych RP Jana Dziedziczaka. Gośćmi Forum byli również: Michał Dworczyk – Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, Longin Komołowski – Prezes Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska” Marek Różycki – Członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska”, Jacek Junosza Kisielewski – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ oraz Łukasz Kardas – Dyrektor TVP Polonia, która objęła Forum patronatem medialnym. Uczestnicy Forum złożyli podziękowania Kierownikowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Sztokholmie, Konsul Barbarze Sośnickiej za koordynację w zorganizowaniu Forum.
Gości powitał Ambasador Wiesław Tarka, po czym otwarcie obrad ogłosiła główna organizator medialnego spotkania i przewodnicząca konferencji, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji Teresa Sygnarek, pełniąca również od niedawna funkcję Sekretarza Generalnego Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak odpowiedzialny między innymi w resorcie dyplomacji za sprawy Polonii powiedział podczas otwarcia konferencji: W dyplomacji zawsze symboliczna jest pierwsza wizyta. Dlatego wybrałem spotkanie z mediami polonijnymi, bo są państwo dla nas bardzo ważnymi partnerami, z którymi działamy razem dla Polski.
Wiceminister Jan Dziedziczak podkreślił dużą rolę mediów polonijnych, które są źródłem wiedzy o Polsce, integrują społeczności polonijne, motywują je do aktywności i informują o ich działaniach. - Wiceminister powiedział też: Nigdy nie pozwolimy, żeby byli państwo traktowani jak petenci, czy kłopot dla Polski. Jesteście naszym ważnym partnerem. Musimy traktować się po partnersku, bo wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski i jesteśmy za nią współodpowiedzialni. Musimy dbać o wizerunek Polski, dobre imię naszego narodu i promować język polski w następnych pokoleniach.
Wiceminister Jan Dziedziczak zaapelował także do mediów polonijnych, by w przyszłym roku szczególną uwagę poświęciły dwóm wydarzeniom, których gospodarzem będzie Polska: Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie i Szczytowi NATO w Warszawie. - Szczyt jest szansą na przedstawienie Polski, jako lojalnego sojusznika i okazją do zaprezentowania naszej narracji, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa - podkreślił wiceminister. Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że Światowe Dni Młodzieży to jeszcze większa promocja Polski niż Euro 2012. - Przyjadą do nas 2 mln osób, to szansa, żeby wypromować inne akcenty związane z Polską.
Współorganizator konferencji, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tadeusz Adam Pilat podkreślił rolę Forum w integracji mediów polonijnych w Europie i działaniu na rzecz wzmocnienia ich kondycji. W swoim wystąpieniu powiedział: W mediach zachodzą rewolucyjne zmiany, znikają periodyki a na ich miejsce pojawiają się portale, rozgłośnie radiowe, a nawet telewizje. Musimy wspólnie działać na rzecz kondycji mediów o charakterze misyjnym. Z pewnością różne są problemy mediów w różnych krajach. Obserwujemy jednoczenie się mediów na Wschodzie, ale jałtańską barierę Wschód-Zachód musimy w końcu przełamać nie tylko organizacyjnie, ale również w naszej mentalności. Media polonijne w Europie muszą mieć wspólną platformę spotkań i wymiany doświadczeń.
Podczas konferencji Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jacek Junosza Kisielewski przedstawił informacje dotyczące finansowania mediów polonijnych. W bieżącym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczyło na ten cel blisko 7 mln zł, co stanowi ponad 8 procent ogólnej kwoty przekazywanej na bezpośrednie dofinansowanie Polonii i Polaków za granicą. Największa pomoc płynie do mediów na Wschodzie, ponieważ trudna sytuacja polityczna czy materialna, w której się znajdują, wymaga szczególnego traktowania.
Najważniejsze tematy obrad Forum to:
• Sytuacja finansowa mediów polonijnych w Europie i ich przyszłość
• Wschód - Zachód możliwości współpracy i wymiany doświadczeń
• Wspólna baza danych europejskich mediów polonijnych projektu
• Działalność polonijna w naszych mediach
• Warsztaty i szkolenia dla przedstawicieli mediów
• Media tradycyjne, media przyszłości - dokąd zmierzamy?
• Zorganizowani mogą więcej - wspólna platforma organizacyjna dla mediów polonijnych w Europie.
Dwa panele dyskusyjne poświęcone mediom tradycyjnym i elektronicznym poprowadzili Maria Jolanta Olsson i Janusz Szkwarek. Obrady zakończyło przyjęcie przez delegatów deklaracji końcowej „Europejskiego Forum Mediów Polonijnych”, w którym delegaci sformułowali najważniejsze merytoryczne wnioski konferencji, wyrazili podziękowanie organizatorom oraz wolę kontynuacji regularnych spotkań medialnych. Następne Forum współorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” odbędzie się w przyszłym roku w Polsce.
Uczestnicy Forum mieli okazję zwiedzić centrum Sztokholmu a sobotni wieczór spędzili na tradycyjnych „Andrzejkach” zorganizowanych przez działaczki Towarzystwa Polaków „Ogniwo” w Sztokholmie.
Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji
Sztokholm, 30 listopada 2015 r.
Srebrny Medal Rządu Górnej Austrii dla Juliana Gaborka
Julian Gaborek prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii został doceniony i uhonorowany srebrnym medalem rządu Górnej Austrii za pracę na rzecz społeczności nie tylko polskiej lecz i austriackiej. Członek Rządu Górne Austrii Mag. Dr. Michael Strugl wręczając medal powiedział m.in.:w imieniu rządu GA chciałbym podziękować prezesowi Julianowi Gaborkowi nie tylko za działalność WPwGA, ale znaczący wkład włożony w proces integracji Polaków w środowisku austriackim. WPwGA tworzy rodzaj platformy, która pielęgnując polską kulturę i tradycję , daje nam Austriakom wgląd do waszego kraju i dba jednocześnie o żywe kontakty ze społeczeństwem austriackim. Dla Juliana Gaborka ta wymiana na płaszczyźnie kultury i sportu ma bardzo istotne znaczenie, co daje się zauważyć w programie „Wspólnoty”. Zawiera on różnego rodzaju spotkania, koncerty czy wycieczki, umożliwiając wszystkim uczestnikom rozwój kontaktów międzyludzkich, bez względu na narodowość. I jest to najlepsza forma integracji. Dziękując za zaangażowanie, życzę mu, aby te kontakty były również w przyszłości owocne i obustronne. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
Zdjęcia: Mirosław Dworczak
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski otrzymał Medal św. Korbiniana, najwyższe wyróżnienie archidiecji Monachium-Fryzynga
Reinhard Kardinal Marx,arcybiskup Monachium i Freising, kardynał, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Do tradycji centralnych uroczystości upamiętniających św. Korbiniana, pierwszego biskupa Fryzyngi (dzisiejszej archidiecezji Monachium-Fryzynga), należy wyróżnienie czterech osób wyjątkowo zaangażowanych w działalność społeczną w Kościele i życiu publicznym w tutejszej archidiecezji. W tym roku jednym z odznaczonych, tym najwyższym wyróżnieniem archidiecezji Monachium-Fryzynga, został prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski, przedstawiciel polskiej wspólnoty w Monachium. W sobotę 21 listopada metropolita monachijski ks. kardynał Reinhard Marx wręczając to duże wyróżnienie podkreślił ponad 20-letnią działalność społeczną profesora, a szczególnie jego zaangażowanie w uznanie katolików obcojęzycznych w archidiecezji jako integralną i ubogacającą część Kościoła lokalnego oraz budowanie porozumienia między różnymi narodowościami. Jest uznanym działaczem katolickim niemieckiej Polonii. W latach 1993-2014 był członkiem Komisji ds. Cudzoziemców Diecezjalnej Rady Katolików Świeckich.
Prezes Federacji Polonii Francuskiej Stanisław Aloszko odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP
Prezes Federacji Polonii Francuskiej Stanisław Aloszko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego spotkania z Polonią Francuską w dniu 28 października 2015 w Ambasadzie RP w Paryżu.
Stanisław Aloszko urodził się w Rzepinie (Ziemia Lubuska) gdzie ukończył Liceum a następnie ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Wroclawskim w zakresie Fizyki Doświadczalnej. W 1975 roku rozpoczął prace naukowo-badawczą w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach (GIG).
Był nauczycielem matematyki i fizyki w Zespole Szkół Zawodowych Ministerstwa Górnictwa w Chorzowie Batorym oraz w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno Kartograficznym w Katowicach (OPGK), gdzie wraz z początkiem letnich strajków z 1980 roku był założycielem i członkiem Niezależnych Samorządnych Związkow Zawodowych „Solidarność”. Na Zjeździe w Szczecinie tuż po strajku ostrzegawczym w marcu 1981 został oddelegowany do władz branżowych pracowników OPGK, a następnie został delegatem na Walne Zebranie największego Regionu. Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach. Szykanowany w stanie wojennym pozostal jednak w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, gdzie prowadzil prace badawcze i naukowe w zakresie wykorzystania techniki laserowej wykorzystanej w górnictwie.
Z powodu ustawicznych prześladowań za zaangażowanie w działalność opozycyjną i związkową, zdecydował się na emigrację polityczną do Francji gdzie uzyskał wraz z rodziną azyl polityczny. Na emigracji angażował się nadal w działalność społeczną i polityczną. Będąc członkiem i działaczem Federacji Polonii Francuskiej powierzono mu przewodnictwo tej zasłużnonej organizacji dachowej, która od wielu lat jest członkiem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.