Deklaracja końcowa konferencji - „Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu”
Wpisany przez Wiesław Lewicki
czwartek, 13 listopada 2014 13:31
Konferencja „Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu”
Wpisany przez Wiesław Lewicki
czwartek, 13 listopada 2014 08:39
10 listopada br. w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się konferencja „Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu”, zorganizowana przez Europejską Unię Wspólnot Polonijnych (EUWP) przy współpracy z Kancelarią Senatu RP i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” (SWP). Inicjatorem konferencji była Prezydent EUWP, Helena Miziniak, a decyzję o jej organizacji podjęła Rada Prezesów EUWP, która odbyła się w Wilnie, w grudniu ub. roku. W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizacji członkowskich EUWP z 26 państw europejskich, reprezentanci Rady Krajowej, Zarządu Krajowego i oddziałów SWP oraz liczni zaproszeni goście z kraju i z zagranicy, łącznie, blisko 120 uczestników.
Konferencję zaszczycili swą obecnością: Marszałek Senatu RP - Bogdan Borusewicz, Prymas Polski - abp Wojciech Polak, Wiceminister Spraw Zagranicznych - Tomasz Orłowski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” -Longin Komołowski, były Marszałek Senatu RP - Longin Pastusiak, Szef Kancelarii Senatu RP - Min. Ewa Polkowska, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - bp Wiesław Lechowicz, Przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - Andrzej Person, Zastępca Przewodniczącego Senackiej Komisji - Barbara Borys-Damięcka, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą - Joanna Fabisiak, Zastępca Dyrektora Dep. Konsularnego MSZ - Jarosław Łasiński, Zastępca Dyrektora Dep. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ - Wojciech Tyciński, Dyrektor TVP „Polonia” - Łukasz Kardas i wielu innych. Przybyli również goście spoza Europy, reprezentanci Rady Polonii Świata (RPŚ), Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) i Kongresu Polonii Kanadyjskiej (KPK).
Na konferencję nadesłano 22 referaty przedstawiające ogromną działalność dla Polski, w minionym 25-leciu Polonii i Polaków za granicą w zakresie:
Pomocy organizowanej przez duszpasterstwo polonijne;
Pomocy przy katastrofach ekologicznych;
Pomocy charytatywnej dla instytucji i organizacji polskich;
Pomocy indywidualnej;
Promocji polskiej kultury i nauki;
Promocji polskich osiągnięć gospodarczych i politycznych;
Osiągnięć oświaty polonijnej w walce o tożsamość narodową młodego pokolenia;
Działań w obronie dobrego imienia Polski i Polaków.
Konferencję przygotował i sześciogodzinnym obradom przewodniczył Tadeusz Adam Pilat – prezydent honorowy EUWP.
Prezydent EUWP, Helena Miziniak powitała wszystkich uczestników i zaproszonych gości, a konferencję zainaugurował Marszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz. Głos zabrali również, Ks. Prymas Wojciech Polak, Minister Tomasz Orłowski, poseł Joanna Fabisiak oraz prezes RPŚ, Jan Cytowski i prezes KPK Teresa Berezowski.
Po lunchu, odbyła się część merytoryczna, zainaugurowana obszernym referatem przez Prezydent Helenę Miziniak. W dwóch blokach tematycznych i panelach dyskusyjnych moderowanych przez Tadeusza Pilata wystąpiło 22 uczestników.
Rada Prezesów EUWP, z inicjatywy Prezydent Heleny Miziniak, podjęła w 2013 r. decyzję o ufundowaniu, ze środków zebranych w czasie obchodów „Dnia Papieskiego” stypendium EUWP. Organizacje członkowskie EUWP zebrały na ten cel pokaźną kwotę i podczas konferencji odbyła się uroczystość przekazania przez inicjatorkę czeku na 10 000 Euro, księdzu Janowi Drobowi, przewodniczącemu Fundacji " Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Konferencja ukazała ogromny wkład Polonii i Polaków za granicą w zakresie pomocy dla kraju i promocji spraw dla Polski najważniejszych. Jest to z pewnością pierwszy krok na drodze do opracowania pełnej dokumentacji tej wielkiej i pięknej działalności na rzecz Polski.
Konferencję zakończyło przyjęcie jednogłośnie przez aklamację „Deklaracji końcowej konferencji”.
(EUWP)
Konsultacje społeczne projektu Rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą
Wpisany przez Wiesław Lewicki
czwartek, 06 listopada 2014 18:05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza Rodaków mieszkających poza granicami kraju
do konsultacji projektu “Rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą w latach 2015-2020.”
Szanowni Państwo,
Na przestrzeni ostatnich 25 lat odrodzonej Polski władze Rzeczypospolitej uczyniły wiele, aby wspierać rozproszonych po świecie Polaków i osoby polskiego pochodzenia. Polityka Rządu w tym zakresie musi być dynamiczna i powinna uwzględniać wciąż zmieniającą się rzeczywistość, np. zjawisko masowej migracji zarobkowej obywateli RP do krajów Unii Europejskiej po 2004 r.
Instrumentem tej polityki ma być m.in. przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rządowy Program Współpracy z Polską Diasporą w latach 2015-2020, który określi cele, kierunki i sposoby realizacji zadań na rzecz polskiej Diaspory. Program stara się wyjść naprzeciw aktualnym wyzwaniom, przed jakimi stoi Polska i członkowie polskiej Diaspory, których liczbę ocenia się obecnie na 18-20 mln osób.
Dzisiaj tekst projektu Rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą w latach 2015-2020 udostępniamy do dyskusji Rodakom mieszkającym poza granicami kraju. Macie Państwo okazję przekazania nam swoich opinii, tak, by program jak najlepiej odzwierciedlał nasze wspólne interesy. Prosimy o ich przesyłanie na adres internetowy Departamentu Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
.
Otrzymane tą drogą uwagi i propozycje, wraz z tymi, które otrzymamy od organizacji polonijnych oraz od indywidualnych przedstawicieli polskiej Diaspory z całego świata za pośrednictwem polskich placówek zagranicznych, zostaną wnikliwie przedyskutowane przez Międzyresortowy Zespół ds. Polonii i Polaków za Granicą. Najważniejsze z nich zostaną włączone do Programu i przedstawione do akceptacji Radzie Ministrów RP.
Czekamy na Państwa opinie do 30 listopada br.
Tomasz Orłowski
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Projekt “Rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą – PDF” – Dokument w formacie pdf
Źródło: MSZ, 6.11.2014
M. Bos-Karczewska: To mit, że z Polski wyemigrowali najlepsi
Wpisany przez Wiesław Lewicki
czwartek, 06 listopada 2014 07:28
Już po IX Kongresie Obywatelskim wracamy do wątków włączenia emigracji do rozwoju Polski w rozmowie z Małgorzatą Bos-Karczewską, dziennikarką, na stałe mieszkającą w Holandii.
Podczas majowego wystąpienia w polskim Senacie, zdefiniowała Pani obecną politykę polonijną jako historyczną, elitarną i utylitarną. Dodajmy, to nie są określenia przyjazne. Co konkretnie ma jej Pani do zarzucenia?
Takie określenia mogą rzeczywiście brzmieć nieprzyjaźnie. Ale nie stawiam żadnych zarzutów, moje intencje są zupełnie inne. Chcę zmieniać świat na lepszy. Moje działania dotyczą polskiej migracji zarobkowej.Ta kwestia leży mi na sercu, bo zajmuje się nią od jej zarania, czyli od 2004 r. Widzę, jak marnuje się kapitał ludzki Polaków w kraju, jak i tych na emigracji. Polepszenie losu rodaków w kraju, by nie musieli wyjeżdżać za lepszym bytem, to kwestia podstawowa, ale tu potrzeba dużych i daleko idących reform.
Mówiąc krótko, obecna polityka polonijna w krajach UE nie przystaje do wyzwań, jakie ma przed sobą Polonia w krajach UE i sami migranci zarobkowi. Dojście do takiego wniosku zabrało mi 7 lat doświadczenia i analizowania sytuacji oraz de facto łudzenia się, że nastąpi jakaś zmiana.
Tak, polityka polonijna jest polityką historyczną, elitarną i utylitarną - kompatybilną z minionym XX wiekiem. A w XXI wieku potrzeba innej - rozwojowej (używam celowo słowa developmental), bardziej społecznej polityki polonijnej, nakierowanej na przyszłość i na wszystkich migrantów. Obecnie jej odbiorcami są elity emigracyjne, ci, którzy się ustatkowali i którym się powiodło. Wyklucza ona zatem rzesze nowych migrantów zarobkowych, którzy ciężko pracując nie mają czasu na promowanie kultury polskiej czy języka. Wielu potrzebuje wsparcia, a są dziś zdani tylko na siebie. Nowa polityka polonijna adekwatna do XXI wieku to taka, w której emigranci postrzegani są jako zasoby ludzkie, w które trzeba inwestować w imię dobrze pojętego interesu własnego.
MSZ ogłosiło konkurs "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą" na 2015 r. Na nowe projekty współpracy z Polonią resort przeznaczy w przyszłym roku 31,7 mln zł. Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje oferty do 4 grudnia.
Oferty w konkursie można składać do 4 grudnia
- Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych projektów skierowanych do Polonii i Polaków mieszkających za granicą w obszarach tematycznych i terytorialnych określonych w regulaminie konkursu - podkreślił wiceminister MSZ Tomasz Orłowski. Obszarami tematycznymi konkursu na 2015 r. są: nauczanie języka polskiego, media polonijne, infrastruktura polonijna, pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania, więzi i kontakty z Polską.
Jak podkreślił Orłowski, MSZ "cały czas funkcjonuje w zbliżonej wysokości budżetu przeznaczonej na Polonię". Łączna wartość środków, jakie resort przeznaczy w 2015 r. na współpracę z Polakami, wynosi 62,5 mln zł. Ponad połowa tej kwoty - 31,7 mln zł - zostanie przeznaczone na nowe projekty. 9,5 mln zł zostanie przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej na organizację edukacyjnych kolonii i obozów letnich w Polsce oraz szkolenia nauczcieli nauczających zagranicą.